Uz podršku UNDP-a, ministarstva unutrašnjih poslova širom Bosne i Hercegovine od septembra prošle godine provode kampanju pod nazivom „Biraj život bez oružja“ koja bh. građanima omogućava da bez sankcija vrate nelegalno oružje ili registruju oružje ukoliko za to postoje potrebne pretpostavke.
S ciljem upoznavanja građana sa ovim aktivnostima, u Ministarstvu unutrašnjih poslova BPK-a Goražde danas je održana prezentacija pomenute kampanje o kojoj je govorio komandir Policijske stanice Goražde i koordinator aktivnosti za područje Bosanskopodrinjskog kantona Samir Durović.
– Građani koji žele dobrovoljno predati oružje i minsko-eksplozivna sredstva mogu to da urade bez bilo kakvih posljedica odnosno neće snositi krivične, prekršajne ili bilo kakve druge sankcije. Građani koji posjeduju oružje, čije je posjedovanje u skladu sa važećim Zakonom o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije dozvoljeno, kao što je lovačko oružje, pištolji, trofejno i sportsko oružje i sl., a za koje nemaju uredno izdat oružni list od nadležnog organa, takođe to mogu bez bilo kakvih posljedica prijaviti i nakon provjera o ispunjavanju općih i posebnih uslova za izdavanje odobrenja za nabavljanje oružja, takvo oružje uredno registrovati – kazao je Durović.
Informacije o nelegalnom oružju i municiji građani mogu dati direktno policijskim službenicima na terenu ili pozivom na brojeve 122 ili 038/225-450, s tim da treba izbjegavati samostalno donošenje oružja i municije u policijske stanice. Potrebno je samo da građani prijave lokaciju na koju će službenici policije odmah izaći i preuzeti oružje i municiju, bez bilo kakvih posljedica i istrage o porjeklu oružja, rečeno je.
Zakon o amnestiji za nedopušteno držanje minsko-eksplozivnih sredstava i oružja FBiH stupio je na snagu 22.01.2014. godine, a amnestija za dobrovoljnu predaju oružja i municije, po ovom zakonu, traje godinu dana od njegovog stupanja na snagu.
Istaknuto je da je od septembra 2013. godine prikupljeno više od 5000 komada oružja, te više od 200.000 komada municije, a prema analizi UNDP-a o stanju naoružanja 2010/11. procjenjuje se da bh. građani posjeduju više od milion komada oružja, od čega se oko 750.000 nalazi u nelegalnom posjedu.
Službenici policije će kampanju provoditi u saradnji sa predstavnicima mjesnih zajednica, kao i u direktnom kontaktu sa građanima, školama, općinama, javnim i privatnim preduzećima i sl.